Cześć! Witaj na naszym turystyczno - kulinarnym blogu. Nazywam się Teresa i mam siostrę, z którą podróżuje po naszym pięknym kraju. Odkąd pamiętam na każdą wycieczkę mama szykowała stosy kanapek. W dalszym ciągu nic się nie zmieniło. Kanapki w drodze muszą nam towarzyszyć. Podróżujemy głównie po Polsce. Lubimy dalsze i bliższe wypady. W wielu miejscach można poznać unikalne regionalne smaki. Mamy wiele pięknych miejsc, dlatego nie interesują nas zagraniczne wojaże. Chętnie podzielimy się naszymi wyjazdowymi spostrzeżeniami. Pakujemy kanapki i ruszamy w drogę!

Kategorie

  • Brak kategorii
  • Home Z wizytą w mieście wielu kultur – Sejny

Z wizytą w mieście wielu kultur – Sejny

Sejny to miasto wielu kultur – od dawna krzyżowały się tutaj różne tradycje i wyznania religijne. Ludzie potrafią żyć w zgodzie i okazywać wzajemny szacunek dla swoich odmienności. Dowodem na to jest fakt, że przełożony dominikanów wydał swego czasu zgodę na budowę Białej Synagogi, będącej pamiątką po mieszkających tu niegdyś Żydach. W tym mieście nie ma uprzedzeń do innych narodowości i może być ono wzorcem dla innych części świata, które w człowieku o innym wyznaniu i innym kolorze skóry widzą największego wroga.

Nad miastem czuwa Święta Agata

Męczennica z Sycylii znalazła tutaj szczególne miejsce – ma swoją kaplicę i plac. Wnętrze kaplicy zdobi wizerunek świętej, a jej figura ustawiona na dachu kaplicy strzeże miasto przed pożarami, które licznie gnębiły mieszkańców. To właśnie do Agaty ludzie zwracają się o obronę przed niszczycielskim działaniem ognia i piorunów. Święta Agata zginęła na rozżarzonych węglach w obronie chrześcijańskiej wiary. Przez całe swe męczeństwo nie wyparła się Chrystusa. Jej prześladowcy potraktowali ją ze szczególnym okrucieństwem – podczas tortur odcięli jej piersi. Agata naraziła się tym, że nie przyjęła oświadczyn namiestnika Sycylii Kwincjana – przez całe życie postanowiła być dziewicą i tą decyzją sprowadziła na siebie same nieszczęścia. Już w trakcie tortur miasto nawiedziło trzęsienie ziemi, a po jej śmierci za jej wstawiennictwem udało się pohamować wściekłość wulkanu Etna, który na miasto ukierunkował napływ lawy. Jednym z atrybutów Agaty jest dom w płomieniach – dawniej ludzie podczas burzy wystawiali w oknach wizerunek świętej, który miał chronić ich zagrody przed uderzeniem piorunów.

Miasto licznych pielgrzymek

„Matka Boska Sejneńska, łaskami słynąca, od Trójcy Świętej, Matka Wspomożenia Wiernych, Przemożna Orędowniczka” słynie z licznych łask i cudów, jakimi obdarowuje proszących ją o nie wiernych. Figura maryjna pochodzi z XV wieku – najprawdopodobniej pierwotnie służyła jako ołtarz polowy Krzyżaków. Jest to unikat w skali europejskiej – średniowieczna Madonna szafkowa jest arcydziełem sztuki sakralnej. To właśnie ona jest celem pielgrzymek z całej Polski.

Baza noclegowa w Sejnach

Noclegi Sejn to wspaniała okazja do zapoznania się z klimatem urokliwego Podlasia i przekonania się na własne oczy, że walory tego regionu to nie jest wymyślona reklama.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>