Cześć! Witaj na naszym turystyczno - kulinarnym blogu. Nazywam się Teresa i mam siostrę, z którą podróżuje po naszym pięknym kraju. Odkąd pamiętam na każdą wycieczkę mama szykowała stosy kanapek. W dalszym ciągu nic się nie zmieniło. Kanapki w drodze muszą nam towarzyszyć. Podróżujemy głównie po Polsce. Lubimy dalsze i bliższe wypady. W wielu miejscach można poznać unikalne regionalne smaki. Mamy wiele pięknych miejsc, dlatego nie interesują nas zagraniczne wojaże. Chętnie podzielimy się naszymi wyjazdowymi spostrzeżeniami. Pakujemy kanapki i ruszamy w drogę!

Kategorie

  • Brak kategorii
  • Home Tylicz – perełka dla miłośników historii

Tylicz – perełka dla miłośników historii

Tylicz to niewielkie miasteczko położone na południu Polski. Okolica obfitująca w niewielkie wzniesienia tworzy malowniczy krajobraz, który każdego roku przyciąga w to miejsce licznych turystów przyjeżdżających z całego kraju. Tylicz jest bardzo dobrze skomunikowany z Krynicą-Zdrojem, do której z kolej regularnie przyjeżdżają autobusy z Krakowa czy Nowego Sącza. W Tyliczu na wszystkich wczasowiczów czeka doskonale rozwinięta baza noclegowa. Składa się na nią kilkadziesiąt obiektów, wśród których najliczniejszą grupę stanowią kwatery prywatne oraz gospodarstwa agroturystyczne. Szczegółowe oferty noclegowe dostępne są na stronach internetowych, np: . Można je też znaleźć wpisując w pole wyszukiwarki internetowej hasło „noclegi Tylicz”.

Okolice Tylicza zachęcają gości do długich wędrówek. Jednym z najpopularniejszych a zarazem najciekawszych szlaków w okolicy jest Szlak Konfederatów Barskich. W okolicy znajduje się bowiem wiele pamiątek z tamtego okresu. W drugiej połowie XVIII wieku, na górze Jawor wykonano okop konfederacki. Znajdował się on bezpośrednio ponad starym szlakiem handlowym, który prowadził przez przełęcz Jawor. Obóz ten zyskał miano największego okopu, a nawet przez krótki czas pełnił funkcję głównej kwatery administracyjno-dowodzeniowej. Blisko 200 lat po utworzeniu obozu na tym terenie powstał rezerwat przyrodniczo-historyczny “Okopy Konfederatów Barskich”.

Rezerwat ten zajmuje powierzchnię ponad dwóch hektarów i jest integralną częścią Popradzkiego Parku Krajobrazowego: www.wikipedia.org/wiki/Popradzki_Park_Krajobrazowy. W pobliskiej Muszynce znajduje się zbudowana pod koniec siedemnastego wieku cerkiew pod wezwaniem Jana Ewangelisty. To właśnie nieopodal tego zabytku sakralnego Konfederaci Barscy zorganizowali sobie ołtarz polowy przy którym odprawiane były msze i nabożeństwa. Jak głosi legenda nieopodal ołtarza polowego umieszczony był obraz z wizerunkiem świętej Barbary, która uznawana jest za patronkę altylerzystów. Ponoć dowódca konfederacji trzymał ten obraz u siebie w namiocie, a następnie przekazał go jako dar wotywny do kościoła znajdującego się w Tyliczu, gdzie po dziś dzień wisi. Zwiedzanie okolic to nie tylko doskonały sposób na podziwianie przepięknych krajobrazów, ale również doskonały sposób na zgłębienie tajników historii sprzed kilku wieków.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>